Úvod

Pracovní prostředí

Základní operace

Výběrové nástroje

Kreslící nástroje

Nástroje transformace

Ostatní

Barvy a nástroje

Vrstvy

Kanály a masky

Filtry

Dotazy a vzkazy

Zajímavé odkazy

Stáhnout GIMP

Základní operace s obrázkem

 Vytvoření nového obrázku

nabídka Soubor

Mezi základní operace patří vytvoření nového obrázku přes nabídku Soubor -- > Nový nebo CTRL+N. V dialogovém okně viz. obrázek dole, je nabídka Šablona, kde je na výběr z několika variant velikosti obrázku. Druhou možností je nastavení Velikosti ručně, zadáváme šířku a výšku obrázku. Můžeme volit mezi několika jednotkami, jako jsou pixel, cm, mm, palce aj. V pokročilejším nastavení určujeme Rozlišení, Barvy (stupně šedi, RGB) a Vyplnit obrázek barvou pozadí, bílá nebo průhlednost.

Vytvoření nového obrázku

Další položky v nabídce Soubor se týkají otevření obrázku, uložení a uzavření obrázku nebo celého programu. Za zmínku stojí Otevřít  jako vrstvu což znamená, že se vytvoří nová vrstva do aktivního obrázku obsahující námi otevřený obrázek. Obrázek lze také Uložit jako šablonu, kterou využijeme při častém používání stejného formátu obrázku.

 Práce s obrázkem

nabídka Obrázek

Nabídka Obrázek slouží k práci s obrázky. Můžeme Duplikovat (CTRL+D) obrázek, tedy vytvoříme přesnou kopii obrázku. Položka Režim udává, jakou barevnou paletu obrázek používá, lze ho převést např. do stupně šedi. Obrázek můžeme libovolně otáčet a to překlopit vodorovně, svisle otočit o 90 stupňů doleva, doprava pomocí funkce Transformovat.

Dále lze nastavovat Velikost plátna, která udává viditelnou oblast obrázku. Pokud chceme vybírat část obrázku ze středu, tak použijeme tlačítko Vystředit. U položky Velikost tisku nastavujeme velikost a rozlišení obrázku při tisku.

Změnu rozměrů obrázku provedeme přes Velikost obrázku, zadáváme šířku, výšku, rozlišení a kvalitu. Pokud máme více viditelných vrstev v obrázku, tak je můžeme sloučit do jedné vrstvy přes Sloučit viditelné vrstvy (CTRL+M). Posledními položkami jsou Vodítka a Nastavit mřížku. Vodítka můžeme vytvořit z výběru, nebo vytvořit vodítko zadáním pozice v obrázku a určit zda je vodorovné či svislé.

nabídka Upravit, Zobrazit

Nabídka Upravit obsahuje klasické položky jako u všech běžných programů, tedy vyjmout, kopírovat, vložit atd. Můžeme se vracet o krok zpět, dopředu nebo využít Historii vracení. Pomocí níž se lze najednou vrátit o několik kroků zpět a přitom vidíme všechny provedené kroky. Položka Zobrazení se týká zejména nastavení okna obrázku. Určujeme, co chceme, aby se zobrazovalo a co nikoli, např. pravítka, posuvné pruhy, zobrazovat výběr atd.

nahoru
Google

PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

Základní úprava snímku

Jednoduchý rámeček

Vytvoření ikony

Vyretušování fotografie

Vytvoření obalu na CD/DVD

Srovnání kácející se linie

Výběr objektu přes křivky

Rozostření pozadí snímku

Zesvětlení tmavé fotografie

Úprava barevnosti snímku

Jednoduchá animaceCopyright  ToMiK  |  e-mail: tomas.fussek@centrum.cz   

Všechny materiály zde zveřejněné jsou chráněny autorským zákonem a jejich přebírání bez souhlasu autora je výslovně zakázáno.