Úvod

Pracovní prostředí

Základní operace

Výběrové nástroje

Kreslící nástroje

Nástroje transformace

Ostatní

Barvy a nástroje

Vrstvy

Kanály a masky

Filtry

Dotazy a vzkazy

Zajímavé odkazy

Stáhnout GIMP

Zesvětlení tmavé fotografie

1) Otevřeme příliš tmavý obrázek pro jeho zesvětlení. Pokud některá část obrázku je světlá, tak ji vybereme přes výběrové nástroje. Vhodné je použití nástroje Kouzelné hůlky obrázek kouzelné hůlky       nebo Výběr oblastí podle barvy obrázek pro výběr barvy. Musíme zvolit optimální práh těchto nástrojů, tak abychom vybrali požadovanou oblast.

2) Pokud máme vybranou světlou oblast, duplikujeme vrstvu pozadí. Přepneme se na vrstvu kopie pozadí a odstraníme vybranou oblast Upravit -- > Vymazat.

Tmavý obrázek

3) Kopie vrstvy pozadí obsahuje jen tmavé části snímku. Pro zesvětlení tmavých části změníme Režim z  Normální na Součet. Tímto krokem se tmavé části výrazně zesvětlí a přitom kontrast zůstane zachován.

Vrstvy

Originální obrázek

Původní obrázek

4) Pokud je snímek stále tmavý duplikujeme znovu Pozadí kopie. Jestli je naopak zesvětlení příliš velké, nastavíme Krytí vrstvy pozadí kopie na menší hodnoty.

5) Nakonec sloučíme vrstvy do jedné pomocí mále šipky v okně vrstvy a položky Menu vrstvy -- > Sloučit viditelné vrstvy.

Zesvětlený obrázek

Zesvětlený obrázek

Google

PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

Základní úprava snímku

Jednoduchý rámeček

Vytvoření ikony

Vyretušování fotografie

Vytvoření obalu na CD/DVD

Srovnání kácející se linie

Výběr objektu přes křivky

Rozostření pozadí snímku

Zesvětlení tmavé fotografie

Úprava barevnosti snímku

Jednoduchá animaceCopyright  ToMiK  |  e-mail: tomas.fussek@centrum.cz   

Všechny materiály zde zveřejněné jsou chráněny autorským zákonem a jejich přebírání bez souhlasu autora je výslovně zakázáno.