Úvod

Pracovní prostředí

Základní operace

Výběrové nástroje

Kreslící nástroje

Nástroje transformace

Ostatní

Barvy a nástroje

Vrstvy

Kanály a masky

Filtry

Dotazy a vzkazy

Zajímavé odkazy

Stáhnout GIMP

Výběr objektu přes křivky a změna pozadí snímku

Vybereme nějaký objekt (osoba, věc .) přes Bezierovy křivky - nástroj Cesty obr. cesty. Za tento objekt vytvoříme pozadí obrázku.

1) Nejprve se přepneme na nástroj Cesty a přitom máme zapnutý Návrh. Vybíraný objekt si dostatečně přiblížíme, čím blíž body vytváříme tím máme přesnější výběr. Chce to trpělivost a pečlivost. Postupně okolo objektu vytváříme křivku tak, že přidáváme nové kotevní body. Nakonec klikneme do počátečního bodu s držením klávesy CTRL, tím uzavřeme křivku. Křivku lze upravovat, posunovat, mazat nebo přidávat nové body Všechna práce s křivkou je popsána v části Nástroje pro výběr.

Výběr přes nástroj Cesty

2) Pokud máme křivku hotovou, klikneme ve vlastnostech nástroje na tlačítko Vytvořit výběr z cesty. Tímto krokem vytvoříme z křivky výběr. Z nabídky vybereme Upravit -- > Kopírovat.(CTRL+C).

Vybraný objekt

3) Vytvoříme nový soubor, v dialogovém okně nastavíme Pozadí na průhlednost. Pak vložíme výběr do nového souboru přes Upravit -- > Vložit(CTRL+V). Vznikne plouvocí výběr, který ukotvíme, když klikneme na ikonku vytvoření nové vrstvy. V okně vrstev jsou dvě vrstvy, jedna je vybraný objekt a druha je průhledné pozadí.

Vrstva pozadí a objektu na popředí

Původní obrázek

Původní obrázek

4) Přepneme se na vrstvu Pozadí, kde můžeme vytvářet libovolné pozadí. Jednoduché pozadí vytvoříme tak, že si nastavíme barvu a klikneme nástrojem Plechovka obr. nástroje plechovka kdekoli na vrstvu pozadí. Poté je možné použít některý z filtrů např. ze sady Mapy a Malé dlaždice.

Pozadí obrázku

5) Obrázek je dobré si uložit ve formátu XCF, protože zachováme všechny vrstvy. Potom kdykoliv můžeme libovolně měnit a upravovat vrstvu pozadí.

Výsledný obrázek

Hotový obrázek

Google

PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

Základní úprava snímku

Jednoduchý rámeček

Vytvoření ikony

Vyretušování fotografie

Vytvoření obalu na CD/DVD

Srovnání kácející se linie

Výběr objektu přes křivky

Rozostření pozadí snímku

Zesvětlení tmavé fotografie

Úprava barevnosti snímku

Jednoduchá animaceCopyright  ToMiK  |  e-mail: tomas.fussek@centrum.cz   

Všechny materiály zde zveřejněné jsou chráněny autorským zákonem a jejich přebírání bez souhlasu autora je výslovně zakázáno.