Úvod

Pracovní prostředí

Základní operace

Výběrové nástroje

Kreslící nástroje

Nástroje transformace

Ostatní

Barvy a nástroje

Vrstvy

Kanály a masky

Filtry

Dotazy a vzkazy

Zajímavé odkazy

Stáhnout GIMP

Vytvoření obalu na CD/DVD

1) Založíme nový soubor Soubor -- > Nový, kde vybereme šablonu CD cover. Tato šablona má přesné rozměru předního obalu na cd.

2) Obrázek budeme do nového souboru vkládat jako novou vrstvu. Vybereme Soubor -- > Otevřít jako vrstvu a v záložce vrstvy vždy přibude nová vrstva s obrázkem. Samozřejmě posunujeme pořadí vrstev přes malé šipky dole v okně vrstev podle potřeby. Jednotlivé vrstvy v souboru

3) Jednotlivé vrstvy bude potřeba zmenšit, použijeme Škálování vrstvy nebo výběrů obr. pro změnu rozměrů. Ve vlastnostech Škálování zkontrolujeme zda je položka Ovlivnit nastavena na Transformovat vrstvu. Vrstvy přesunujeme v obrázku pomocí nástroje Přesun ikona pro přesun.

Přidávání vrstev(obrázků) do souboru

4) Další obrázky vkládáme a upravujeme stejným způsobem jako v krocích 2 a 3.

5) Pokud chceme obrázky mít na obalu přesně umístěny, použijeme vodítka nebo mřížku. Ze svislého či vodorovného pravítka táhneme myší, čímž vytvoříme vodítka. Mřížku zobrazíme Zobrazení -- > Zobrazovat mřížku a lze přichycovat objekty k mřížce přes Zobrazení -- > Chytat k mřížce.

6) Průhlednost některých obrázku můžeme nastavit přes položku Krytí, která se nachází u každé z vrstev.

Obal na CD bez pozadí

7) Pozadí obalu je samostatná vrstva, kterou můžeme měnit podle svých představ aniž by byly ovlivněny ostatní obrázky. Přepneme se na vrstvu Pozadí a lze aplikovat například nástroj Mísení obr. nástroje mísení nebo Plechovka ikona pro plechovku.

8) Nakonec vložíme do obrázku text. Použijeme nástroj Textu obr. texta klikneme do obrázku. V dialogovém okně napíšeme text a potvrdíme. Text v obrázku je samostatná vrstva, kterou lez libovolně přesouvat nástrojem Přesun vrstev a výběrů obr. pro přesun.

Hotový obal na CD/DVD

Google

PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

Základní úprava snímku

Jednoduchý rámeček

Vytvoření ikony

Vyretušování fotografie

Vytvoření obalu na CD/DVD

Srovnání kácející se linie

Výběr objektu přes křivky

Rozostření pozadí snímku

Zesvětlení tmavé fotografie

Úprava barevnosti snímku

Jednoduchá animaceCopyright  ToMiK  |  e-mail: tomas.fussek@centrum.cz   

Všechny materiály zde zveřejněné jsou chráněny autorským zákonem a jejich přebírání bez souhlasu autora je výslovně zakázáno.