Úvod

Pracovní prostředí

Základní operace

Výběrové nástroje

Kreslící nástroje

Nástroje transformace

Ostatní

Barvy a nástroje

Vrstvy

Kanály a masky

Filtry

Dotazy a vzkazy

Zajímavé odkazy

Stáhnout GIMP

Vyretušování části fotografie

1) Otevřeme obrázek, ve kterém chceme nevhodné objekty vyretušovat. Vybereme nástroj Klonování tlačítko pro klonování(C razítko). Klikneme na tlačítko pro nastavení všech hodnot na implicitní. Práce s razítkem je podrobně popsaná v části Kreslící nástroje.

2) Oblast, kterou budeme retušovat si zvětšíme Lupou ikona pro lupu. Velikost stopy nastavujeme průběžně podle velikosti retušovaného místa. Pro nástroj razítko jsou z režimu krytí použitelné zejména Pouze zesvětlení a Pouze ztmavení. Při použití Pouze zesvětlení budou přerazítkovány oblasti tmavější než nabíraná oblast,u druhého naopak.

3) V tomto případě potřebujeme odstranit dráty elektrického vedení. Proto nastavíme režim krytí na Pouze zesvětlení. Taky jsou vhodnější tahy přiměřené délky, než časté klepání.

Dráty elektr. vedení

Původní obrázek

Originál

4) Může se stát, že jsme vybrali špatnou velikost razítka a obrázek nevypadá přirozeně. Nemusíme celý obrázek otvírat znovu a začínat s retušováním od začátku. Použijeme historii vracení, kde se lze posunout o libovolný počet kroků. Práce při retušování vyžaduje trpělivost a přesnost.

Upravený obrázek

Upravený obrázek

Google

PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

Základní úprava snímku

Jednoduchý rámeček

Vytvoření ikony

Vyretušování fotografie

Vytvoření obalu na CD/DVD

Srovnání kácející se linie

Výběr objektu přes křivky

Rozostření pozadí snímku

Zesvětlení tmavé fotografie

Úprava barevnosti snímku

Jednoduchá animaceCopyright  ToMiK  |  e-mail: tomas.fussek@centrum.cz   

Všechny materiály zde zveřejněné jsou chráněny autorským zákonem a jejich přebírání bez souhlasu autora je výslovně zakázáno.