Úvod

Pracovní prostředí

Základní operace

Výběrové nástroje

Kreslící nástroje

Nástroje transformace

Ostatní

Barvy a nástroje

Vrstvy

Kanály a masky

Filtry

Dotazy a vzkazy

Zajímavé odkazy

Stáhnout GIMP

Vytvoření ikony

1) Při vytváření ikony je dobré pracovat s určitou paletou barev. Otevřeme dialog palety Dialogy -- > Palety. Použijeme již vytvořenou paletu barev. Pokud budeme vytvářet více ikon, je dobré vytvořit si paletu vlastní, která bude obsahovat více jednoduchých barev.

2) Založíme nový soubor Soubor -- > Nový, velikost obrázku bude 32x32 px pro systémy Windows (prostředí Gnome 48x48px). Obrázek si dostatečně přiblížíme z nabídky přes Zobrazení -- > Přiblížení a vybereme poměr 8:1.

3) Z nabídky Zobrazení -- > Nový pohled vytvoříme pohled na obrázek v zobrazení 1:1. V tomto okně vidíme ikonu tak, jak bude vypadat ve skutečnosti. Zaměříme se na okno přiblíženého obrázku ve kterém budeme pracovat.

4) Označíme celou plochu obrázku přes Vybrat -- > Vše a zaoblíme okraje přes Vybrat -- > Zaoblený obdélník, kde zadáme hodnotu poloměru na 12 procent. Poté výběr vyplníme barvou popředí, tím vytvoříme barvu pozadí naší ikony. Z nabídky použijeme Vybrat -- > Vše, Vybrat -- > Zmenšit o 1px a Vybrat -- > Zaoblený obdélník opět o 12 procent. Tento výběr vyplníme barevným přechodem, tedy použijeme nástroj Mísení obr. funkce mísení. Na přechod vybereme světlejší tóny barev než je pozadí. Vybereme lineární přechod a táhneme zleva po úhlopříčce dolů do pravého rohu.

Vytváření ikonu bodu 4

5) Barvu popředí nastavíme na bílou. Vybereme nástroj Tužka obr. nástroje tužkaa krytí tohoto nástroje nastavíme na hodnotu 25. Táhneme okolo vnitřního levého a horního okraje. Pro pravý a spodní okraje změníme barvu popředí na černou.

Tvorba efektu

Editor palety

6) Do vnitřního rámu vložíme, nakreslíme nějaký objekt. Lze vytvářet různé objekty pomocí Bezierových křivek nástroj cesty. Pro jednoduchost můžeme vložit písmeno nástrojem Text nástroj text.

Hotová ikona

7) Pokud jsme hotoví, sloučíme všechny vrstvy z nabídky Obrázek -- > Sloučit viditelné vrstvy nebo CTRL+M a v okně použijeme Oříznout dle spodní vrstvy. Nakonec vybereme Filtry -- > Gaussovo rozostření, metoda RLE a poloměr 1-2 px.

Ikona Gimp

Google

PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

Základní úprava snímku

Jednoduchý rámeček

Vytvoření ikony

Vyretušování fotografie

Vytvoření obalu na CD/DVD

Srovnání kácející se linie

Výběr objektu přes křivky

Rozostření pozadí snímku

Zesvětlení tmavé fotografie

Úprava barevnosti snímku

Jednoduchá animaceCopyright  ToMiK  |  e-mail: tomas.fussek@centrum.cz   

Všechny materiály zde zveřejněné jsou chráněny autorským zákonem a jejich přebírání bez souhlasu autora je výslovně zakázáno.