Úvod

Pracovní prostředí

Základní operace

Výběrové nástroje

Kreslící nástroje

Nástroje transformace

Ostatní

Barvy a nástroje

Vrstvy

Kanály a masky

Filtry

Dotazy a vzkazy

Zajímavé odkazy

Stáhnout GIMP

Jednoduchý rámeček okolo obrázku

1) Otevřeme obrázek pro orámování. Vybereme z nabídky Obrázek -- > Velikost Plátna. Nejprve nastavíme hodnoty tenkého obrysu snímku. Klikneme na spojený řetěz a hodnoty šířky, výšky zvýšíme o 10 px a potvrdíme.

2) Barvu pozadí nastavíme na barvu, která bude těsně kolem obrázku. Pak z menu vybereme Vrstva -- > Velikost vrstvy dle obrázku. Okolo snímku vznikl vnitřní tenký rámeček.

Tvorba rámečku okolo obrázku

3) Opět použijeme Obrázek -- > Velikost Plátna, kde tentokrát ikonka řetězu zůstane spojená, jednotky přepneme na procenta a šířku změníme na 115, nakonec potvrdíme.

4) Nastavíme barvu vnějšího rámu, tedy změníme barvu pozadí. Znovu aplikujeme funkci Vrstva -- > Velikost vrstvy dle obrázku. Tímto krokem nám vzniknul silnější rám okolo snímku.

5) Pokud budeme chtít fotky vyvolat, musíme ji upravit na formát fotopapíru. Vybereme nástroj obdélníkový výběr obr. pro obdélníkový výběr. V nastavení v nabídce určíme Pevný poměr stran, kde zadáme hodnoty velikosti fotopapíru. Nástrojem vyznačíme velikost výřezu. Přesněji doprostřed obrázku lze umístit výběr s držením klávesy ALT:

6) Jestliže jsme spokojeni s výřezem použijeme nástroj Ořezání a rozměry funkce pro ořezání. V dialogovém okně klikneme na tlačítko Z výběru a dáme Ořezat.

Obrázek s rámečkem

Hotový rámeček okolo obrázku

Google

PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

Základní úprava snímku

Jednoduchý rámeček

Vytvoření ikony

Vyretušování fotografie

Vytvoření obalu na CD/DVD

Srovnání kácející se linie

Výběr objektu přes křivky

Rozostření pozadí snímku

Zesvětlení tmavé fotografie

Úprava barevnosti snímku

Jednoduchá animaceCopyright  ToMiK  |  e-mail: tomas.fussek@centrum.cz   

Všechny materiály zde zveřejněné jsou chráněny autorským zákonem a jejich přebírání bez souhlasu autora je výslovně zakázáno.