Úvod

Pracovní prostředí

Základní operace

Výběrové nástroje

Kreslící nástroje

Nástroje transformace

Ostatní

Barvy a nástroje

Vrstvy

Kanály a masky

Filtry

Dotazy a vzkazy

Zajímavé odkazy

Stáhnout GIMP

Jednoduchá animace

1) Založíme nový soubor pro animaci. Nejprve uděláme pozadí pro animaci. Použijeme nástroj pro vyplnění barvou - Plechovku obr. plechovka nebo barevným přechodem - Mísení ikona pro mísení. Samozřejmě lze použít jiné nástroje a prostředky pro vytvoření pozadí.

pozadí animace

2) Vytvoříme animaci, ve které se budou měnit slova na pozadí obrázku. Vrstvu pozadí třikrát duplikujeme. Každá vrstva bude představovat jeden snímek v animaci.

3) Na každou vrstvu vložíme jedno slovo. Vždy vytvoříme jedno slovo nástrojem Text obr. pro nástroj text. Zkopírujeme slovo Upravit -- > Kopírovat, vložíme do požadované vrstvy a použijeme Vrstva -- > Ukotvit vrstvu nebo CTRL+H.

Vrstvy animace

4) Animace začíná snímkem (což je vrstva), která je v pořadí vrstev nejníže v okně. Celou animaci si přehrajeme Filtry -- > Animace -- > Přehrávání.

Okno pro přehrávání animace

5) Prodlení každému snímku nastavíme tak, že klikneme dvakrát na název vrstvy. Za každý název do závorek např. (200ms) napíšeme prodlení v milisekundách.

Prodlení animace

6) Na poslední snímek vytvoříme efekt postupného rozostření. Poslední snímek v animaci duplikujeme, alespoň třikrát. Na každý snímek aplikujeme Filtr -- > Rozostření --> Gaussovo rozostření postupně se zvyšujícím poloměrem rozostření (+2).

Rozostřený snímek

Rozostřený snímek

Snímky animace

7) Nakonec provedeme Filtry -- > Animace  -- > Optimalizovat a Obrázek -- > Režim -- > Indexovaná. Formát animace je GIF, proto při ukládání vybereme tento formát a z možností použijeme Zapsat jako animaci.

Hotová animace
Google

PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

Základní úprava snímku

Jednoduchý rámeček

Vytvoření ikony

Vyretušování fotografie

Vytvoření obalu na CD/DVD

Srovnání kácející se linie

Výběr objektu přes křivky

Rozostření pozadí snímku

Zesvětlení tmavé fotografie

Úprava barevnosti snímku

Jednoduchá animaceCopyright  ToMiK  |  e-mail: tomas.fussek@centrum.cz   

Všechny materiály zde zveřejněné jsou chráněny autorským zákonem a jejich přebírání bez souhlasu autora je výslovně zakázáno.