Úvod

Pracovní prostředí

Základní operace

Výběrové nástroje

Kreslící nástroje

Nástroje transformace

Ostatní

Barvy a nástroje

Vrstvy

Kanály a masky

Filtry

Dotazy a vzkazy

Zajímavé odkazy

Stáhnout GIMP

Základní úprava snímku

1) Otevřeme obrázek přes Soubor -- > Otevřít nebo CTRL+O.

2) Základní operací je ořez snímku, vybereme nástroj pro ořez obr. ořezv panelu nástrojů (SHIFT+C). Táhnutím myší z jednoho rohu do druhého vyznačíme oblast, kterou chceme ponechat. Uchopením malých čtverečků měníme velikost nebo posouváme výřez (popsáno v příručce). Pokud chceme fotku vyvolat, potřebujeme pevný poměr stran podle fotopapíru, nástroj ořez to bohužel neumožňuje. Provedeme to tak, že vybereme nástroj obdélníkový výběr ikona pro obdélníkový výběr, v nastavení změníme volbu z Volný výběr na Pevný poměr stran. Do polí šířka a výška zadáme velikost fotopapíru. Vybereme požadovaný výřez, klikneme na nástroj Ořez obrázku. V dialogovém okně stiskneme tlačítko Z výběru. Nakonec stiskneme tlačítko Ořezat, čímž se snímek ořeže podle výběru.

Ořezaný obrázek

3) Důležitým krokem je úprava jasu a kontrastu. Pokud chceme upravit jen některou část obrázku, vytvoříme výběr pomocí některého výběrového nástroje (např. ruční výběr -laso). Použijeme nástroj Úrovně v nabídce Nástroje -- > Nástroje barev -- > Úrovně . Pravými šipkami vylepšujeme kontrast, prostřední šipkou jas snímku. Všechny změny sledujeme, pokud máme zapnutý náhled (políčko vlevo dole)

Původní obrázek

Originál

4) Dalším krokem je obvykle zmenšení obrázku přes Obrázek -- > Velikost obrázku. V dialogovém okně nastavíme šířku a výšku, ikonka spojeného řetězu zajišťuje zachování poměru stran.

5) Někdy je vhodné po zmenšení snímku jeho doostření, vybereme v nabídce Filtry -- > Vylepšení -- >  Doostřit.

Upravený obrázek

Výsledný snímek

6) Nakonec výsledný obrázek uložíme jako kopii přes položku Soubor -- > Uložit jako, kde vybíráme formát obrázku a místo pro uložení.

Google

PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

Základní úprava snímku

Jednoduchý rámeček

Vytvoření ikony

Vyretušování fotografie

Vytvoření obalu na CD/DVD

Srovnání kácející se linie

Výběr objektu přes křivky

Rozostření pozadí snímku

Zesvětlení tmavé fotografie

Úprava barevnosti snímku

Jednoduchá animaceCopyright  ToMiK  |  e-mail: tomas.fussek@centrum.cz   

Všechny materiály zde zveřejněné jsou chráněny autorským zákonem a jejich přebírání bez souhlasu autora je výslovně zakázáno.