Úvod

Pracovní prostředí

Základní operace

Výběrové nástroje

Kreslící nástroje

Nástroje transformace

Ostatní

Barvy a nástroje

Vrstvy

Kanály a masky

Filtry

Dotazy a vzkazy

Zajímavé odkazy

Stáhnout GIMP

Ostatní nástroje v Gimpu

nástroj text nástroj pipeta nástroj lupa nástroj měřidlo

nabídka Nástroje nebo Panel nástrojů

 Text  ikona pro text  T

Tento nástroj nabízí přidání textu do obrázku. Nastavujeme písmo, velikost, barvu a zarovnání a jiné vlastnosti písma. Položka Hinting vylepší tvary písmen (zvýrazní obrys písma), použití je vhodné při malých velikostech. Vnutit použití auto-hinteru se pokouší automaticky vypočítat zlepšení pro zobrazení písma malé velikosti. Volba Vyhlazování vyhladí hrany textu s mírným rozmazáním okrajů písma.

 Barevná pipeta  obr. pro pipetu  O

Nástroj pro nasátí barvy z obrázku. Při nastavení volby Průměrný vzorek vybíráme určitou čtvercovou oblast, velikost čtverce udává poloměr. Z této oblasti se vytvoří průměr všech barev. Sloučený vzorek vybírá barvu ze všech vrstev. Vybranou barvu můžeme nastavit jako barvu popředí/pozadí, přepínáme pomocí klávesy CTRL. Barvy lze přidávat do palety barev přes položku Přidat do palety barev nebo SHIFT.

 Lupa   obr. pro lupu 

Tato funkce přiblíží nebo oddálí obrázek. Mezi přiblížením/oddálením se přepínáme klávesou CTRL. Při přiblížení/oddálení lze zapnout Automaticky měnit velikost okna tak, aby přiblížená oblast byla co nejlépe vidět.

 Měřidlo  obr. pro měřidlo

Slouží k měření vzdáleností mezi body a k měření úhlů. Určíme první bod lev. tlač. myši, táhneme až do konečného bodu (+CTRL úhel po 15 stupních). Kliknutím na koncový bod spolu s CTRL vytvoříme vodorovné vodítko, s ALT svislé. Informace o měření se zobrazí ve stavovém řádku. Měřící úsečku lze posunovat při držení klávesy ALT. Lze zapnout informační okno, ve kterém jsou informace o délce a úhlu.

Google

PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

Základní úprava snímku

Jednoduchý rámeček

Vytvoření ikony

Základní úprava snímku

Jednoduchý rámeček

Vytvoření ikony

Vyretušování fotografie

Vytvoření obalu na CD/DVD

Srovnání kácející se linie

Výběr objektu přes křivky

Rozostření pozadí snímku

Zesvětlení tmavé fotografie

Úprava barevnosti snímku

Jednoduchá animaceCopyright  ToMiK  |  e-mail: tomas.fussek@centrum.cz   

Všechny materiály zde zveřejněné jsou chráněny autorským zákonem a jejich přebírání bez souhlasu autora je výslovně zakázáno.